Novinky

Studie Deloitte - cíle sběru OEEZ

Na podporu Evropské komise při definování dosažitelných a ambiciózních cílů, které podporují oběhové hospodářství, se WEEE Fórum snaží formulovat doporučení týkající se potenciálních budoucích cílů pro sběr OEEZ

a metody výpočtu míry sběru v návaznosti na oběhové hospodářství.

Tato doporučení spadají do působnosti nového zákona o oběhovém hospodářství, který Komise plánuje přijmout v roce 2026. Stávající legislativní rámec, primárně upravený směrnicí 2012/19/EU, stanoví cíle sběru, které definují buď 65 % průměrné hmotnosti elektroodpadů uvedených na trh (POM) ve třech předchozích letech, nebo 85 % množství OEEZ vyprodukovaného v daném roce. Směrnice dále upravuje specifické cíle pro využití a recyklaci/opětovné použití pro různé kategorie EEZ.

Závěry studie:

- Analytický model dochází k závěru, že současný cíl sběru založený na POM není vhodný pro daný účel, tj. nepoužívá přesné odhady produkce OEEZ. To vede   k nedosažitelnému cíli, zejména kvůli nedávnému silnému nárůstu množství elektrických a elektronických výrobků uvedených na trh s dlouhou životností. Tento druh cíle by se proto již neměl používat ke sledování porušování předpisů ze strany členských států.

- Naproti tomu metoda generovaného OEEZ poskytuje přesnější metriku pro stanovení cílů sběru, protože je méně ovlivněna náhlými změnami na trhu, a to především zohledněním různých životnosti OEEZ. Stávající nástroj (ve formátu Excel) je pro tuto metodu však složitý a není v souladu s metrikami Eurostatu. Tuto metodu výpočtu přijalo pouze osm členských států EU. Navíc je pro většinu členských států obtížné dosáhnout vyššího cíle EU ve výši 85% pro sběr generovaného OEEZ.

- Tato studie navrhuje zjednodušit metodu výpočtu generovaného OEEZ sladěním vstupních dat s hlášeními Eurostatu a použitím rozdělení životnosti na úrovni kategorie OEEZ namísto úrovně produktu. Studie dále doporučuje, aby byl cíl realističtější a aby se v celé EU prováděly pravidelné studie životnosti výrobků a podílů na trhu a tím se zvýšila relevance a přesnost metody. Stanovený rámec by se měl zabývat nejen objemy sběru, ale také kvalitou služeb, přípravou k opětovnému použití, snížením nelegálních paralelních toků, lepší recyklací kritických surovin a zvyšováním povědomí.

- Přijetí principu „všech aktérů“, který požaduje, aby za nakládání s elektroodpadem odpovídali všichni v hodnotovém řetězci a vyzývá tak ke spolupráci všechny, kteří mají co dočinění s elektronickým odpadem nebo k němu mají   přístup – výrobci, maloobchodníci, obce, recyklační firmy, renovační firmy, spotřebitelé, celní orgány a donucovací orgány.

Studie v českém i anglickém jazyce:

Report_Towards more meaningful and robust WEEE management targets_Final_2025 05 23 (1).pdf

Report_Towards more meaningful and robust WEEE management targets_Final_2025 05 23 (1).en.pdf


Studie Deloitte - cíle sběru OEEZ

Jsme členy

Logo

Jsme partnery

Logo