Novinky

Od 1.3. 2021 začínají platit nová pravidla pro energetické štítky

K 1. březnu 2021 vchází v platnost nařízení evropské Komise o novém energetickém štítkování pro vybrané produktové skupiny spotřebičů - myčky, pračky, pračkosušičky, chladničky, TV/monitory a světelné zdroje. Výrobci a prodejci těchto spotřebičů musí do 14 pracovních dnů vyměnit staré štítky za ty nové.

Mezi největší změny u nových štítků patří například návrat ke stupnici A až G energetických tříd, nebo také QR kód, který spotřebitele pomocí chytrého telefonu navede přímo na stránky EPREL, kde si může dohledat další informace o produktu. Tyto změny mají za úkol zaprvé lépe informovat spotřebitele a za druhé vytvořit prostor v nejvyšších energetických třídách pro inovaci energeticky ještě úspornějších spotřebičů. Toto je také důvod, proč na začátku budou nejvyšší třídy v některých produktových kategoriích obsazeny již velmi zřídka. Neznamená to, že chladnička, která měla dříve štítek A+++ a dnes má štítek B je najednou více energeticky náročná, ale že se všechny produkty posunou o několik tříd níže. Komise takto doufá, že podpoří soutěž mezi výrobci o obsazení nejvyšších tříd.

Na přeštítkování mají výrobci a prodejci do 18. března 2021, poté již by měly být všechny dotčené produkty připraveny k prodeji nový energetický štítek.

Jednotlivá nově platná nařízení naleznete na našem webu v sekci Energetické štítky > Legislativa

Od 1.3. 2021 začínají platit nová pravidla pro energetické štítky

Jsme členy

Logo

Jsme partnery

Logo